obec Mikulovice má již více než 750 let historie

  do obce patří rovněž Široký Brod a Kolnovice

  skvělou vyhlídku si užijete z rozhledny Zlatý Chlum

  z letiště LKMI startují vyhlídkové lety

  kulturu reprezentuje divadelní soubor Kantoři

  FK Mikulovice hrál i třetí nejvyšší soutěž MSFL

  o seniory je příkladně postaráno v DPS 

  v krizových situacích pomáhají dva sbory SDH

Církev žádá na Jesenicku 20 tisíc hektarů

„Proces pokračuje pomalu, dostali jsme jen o něco víc než třetinu požadovaného majetku," reagoval v pondělí mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

Arcibiskupství už také slyšelo „NE" od některých institucí, které výzvy vyhodnocují. Nejzásadnější spor se týká lesních pozemků, kdy Lesy ČR odmítly vydat rozsáhlé lesy v horských oblastech Olomouckého kraje. „Jedná se o lesní pozemky na Jesenicku, které dohromady představují více než polovinu našich restitučních nároků," potvrdil mluvčí Gračka.

V horském okrese Jeseník nárokuje olomoucké arcibiskupství přes 20 tisíc hektarů. Zejména lesy a zhruba 500 hektarů zemědělské půdy. „Jde o majetek bývalého biskupství Vratislavského, který byl v sedmdesátých letech převeden na arcibiskupství olomoucké," vysvětloval historické souvislosti Václav Tichý z oddělení církevních restitucí arcibiskupství.

Odmítnutí ze strany Lesů ČR však v tuto chvíli neznamená, že církev tento majetek nedostane. Na konečný verdikt si ale bude muset ještě nějakou dobu počkat. „Lesy ČR předaly žádost o navrácení Státnímu pozemkovému úřadu, aby rozhodnutí bylo prověřeno touto institucí. V tuto chvíli čekáme na rozhodnutí," upřesnil Gračka.

I když státní instituce si dávají na čas a už v několika případech požadavek neodsouhlasili, na soud se zatím arcibiskupství neobrátilo. „Žalobu jsme zatím nepodali," informoval Jiří Gračka.

Arcibiskupství požádalo také o půdu v úrodnější části Olomouckého kraje. V případě nároků o zemědělci obhospodařované pozemky už dříve ujistilo, že rozhodně nebude sedláky z polí vyhánět, ale po navrácení majetku projedná se stávajícími nájemci další spolupráci. „Jednání probíhají průběžně, jak se nám pozemky postupně vracejí, a v naprosté většině případů dochází k obnovování stávajících nájemních smluv," uvedl mluvčí arcibiskupství.

Nejsledovanější nemovitostí, o niž arcibiskupství olomoucké požádalo stát na základě zákona o majetkovém vyrovnání, je Arcibiskupský zámek v Kroměříži. Ač ministr kultury Daniel Herman vloni na podzim a letos znova sdělil, že vrácení památky původnímu majiteli nic nebrání, arcibiskupství na oficiální verdikt stále čeká. „ Nemáme žádné nové informace a po mediálních oznámeních čekáme i na oficiální informace. Důvodem zdržení je podle všeho prokazování takzvané. funkční souvislosti mezi zámkem a zahradami," reagoval mluvčí arcibiskupství.

Na základě zákona o majetkovém vyrovnán se stát s církvemi vyrovnává i finančně v případě majetku, který nemůže být vrácen zpět ani v případě zcela nezpochybnitelného nároku.. „Většina prostředků je uložena ve finančních produktech, které mají zajistit trvalé financování naší činnosti v budoucnosti, zbytek slouží na podporu nejrůznějších projektů sociálních, zdravotnických, vzdělávacích či souvisejících s údržbou památek," vysvětlil k těmto splátkám od státu Jiří Gračka.

Církve také zatím dostávají příspěvek od státu, který putuje na platy duchovních. Ten se ovšem bude snižovat. Samostatně začnou církve v České republice hospodařit od roku 2043, kdy skončí třicetiletá lhůta vyplácení náhrady za majetek, který jim nemůže nebo z různých důvodů nebude vrácen.

zdroj http://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/cirkev-zada-na-jesenicku-20-tisic-hektaru-20150501.html

archív původních stránek obce

Obec Mikulovice, Hlavní 5, 790 84 Mikulovice

Bankovní spojení Komerční banka a.s. čú. 1723841/0100

IČO 00303003, DIČ CZ00303003

ID datové schránky 9fmbcrk, tel. 584 429 100

pondělí 7:00 - 17:00

úterý 7:00 - 15:00

středa 7:00 - 17:00

čtvrtek 7:00 - 15:00

pátek 7:00 - 13:30

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.