obec Mikulovice má již více než 750 let historie

  do obce patří rovněž Široký Brod a Kolnovice

  skvělou vyhlídku si užijete z rozhledny Zlatý Chlum

  z letiště LKMI startují vyhlídkové lety

  kulturu reprezentuje divadelní soubor Kantoři

  FK Mikulovice hrál i třetí nejvyšší soutěž MSFL

  o seniory je příkladně postaráno v DPS 

  v krizových situacích pomáhají dva sbory SDH

kronika obce 2013

Události ve světě

kronikaPoslední únorový den došlo k překvapivé rezignaci papeže Benedikta XVI. Poprvé po téměř 700 letech se papež rozhodl odstoupit ze své funkce. Novým papežem byl zvolen argentinský arcibiskup Jorge Mario Bergoglio, který přijal jméno František I. Stal se nejen prvním papežem pocházejícím z amerického kontinentu a prvním z Tovaryšstva Ježíšova (jezuitského řádu), ale po 14 stoletích také papežem, který by nepocházel z Evropy.  
V červenci proběhl v Egyptě puč a moci se ujala vojenská junta. Při protestech zemřely stovky lidí a arabské jaro vystřídala normalizace. Občanská válka se naplno rozhořela v Sýrii, kde USA podporovaly různé opoziční skupiny bojující proti prezidentu Bašáru Assadovi.
Poté, co ukrajinská vláda v listopadu pozastavila podpis asociační dohody s EU, vypukly v hlavním městě Ukrajiny Kyjevě masové protesty proti prezidentu Janukovyčovi, které pokračovaly až do konce roku. Zatímco západ této země směřoval k EU, východní oblasti Ukrajiny byly tradičně svázány s Ruskem.

Číst dál: kronika obce 2013

kronika obce 2012

Události ve světě

kronikaNejvíce přetřásaným tématem v médiích tohoto roku byl konec světa, který měl podle mayského kalendáře nastat 21. 12. 2012. Točily se katastrofické filmy, rozebíralo se poselství starověké civilizace a s blížícím se datem dokonce někteří lidé vykupovali v obchodech potraviny a svíčky. Konec světa ale nenastal a mediální bublina, která v průběhu roku úspěšně zakrývala skutečně důležité události, zase splaskla. Obyvatelé Mikulovic tak jen vzdáleně registrovali, že v USA byl do nejvyššího úřadu podruhé za sebou zvolen první černošský prezident Barack Obama. Podobně v Rusku se prezidentem po intermezzu ve funkci premiéra opět stal Vladimír Putin. Jen z médií se na severní úpatí Jeseníků dostaly zprávy o tom, že arabské revoluce na severu Afriky završil nástup islamistů k moci v Egyptě nebo, že v Sýrii vypukla občanská válka. Intenzivněji se už v hospodách probíraly výsledky českých sportovců na Olympijských hrách v Londýně a hlavně pak mistrovství Evropy ve fotbale, které se konalo takřka za humny v Polsku a na Ukrajině. Čeští fotbalisté dokonce hráli svou skupinu v nedaleké polské Vratislavi a tak na jejich zápasy vyrazili i četní fanoušci z naší obce.

Číst dál: kronika obce 2012

kronika obce 2011

Události ve světě

kronikaBezesporu nejvýznamnější událostí roku 2011 bylo silné zemětřesení v Japonsku a následná vlna tsunami, která zasáhla atomovou elektrárnu ve Fukušimě. V důsledku přívalové vlny se část elektrárny ocitla pod vodou, selhaly jistící systémy a došlo k několika výbuchům. Katastrofa byla téměř srovnatelná s výbuchem jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986, i když počet obětí byl podstatně menší. Radioaktivita se ale nedostala jen do vzduchu, ale i do mořské vody. Vedle svatby následníka britského trůnu, kterou prožívala spíše média, než běžní občané Mikulovic, došlo v tomto roce k občanské válce v Lybii, do které se aktivně na straně povstalců proti absolutistické vládě Muammara Kaddáfího zapojilo i letectvo USA a NATO. Diktátor byl sice svržen, ale jednotlivé vítězné frakce soupeřili mezi s sebou a v důsledku došlo k posílení moci radikálních islamistů. Přituhovalo i v Evropě, kde sebevražední atentátníci spáchali masakr na moskevském letišti, a děsivá zpráva přišla z Norska, kde pravicový pomatenec Anders Breivik postřílel 69 mladých lidí na letním táboře dělnické mládeže. Nejvyspělejší ekonomiky světa jen těžce překonávaly předchozí několikaletou krizi a jejich hospodářství spíše stagnovalo. Došlo naopak k prudkému ekonomickému růstu států Dálného východu na čele s Čínou a trh v evropských zemích byl stále více zaplavován levnějším, ale nepříliš kvalitním zbožím z této části světa. Světové události do života obce tak zasahovaly spíše zprostředkovaně, prostřednictvím médií a praktický dopad měly pouze v ekonomické rovině např. v souvislosti se stoupajícími cenami pohonných hmot v době války v Lybii. Naopak pozitivní skutečností projevující se na životě obce, je možnost získávání finančních prostředků z různých fondů Evropské unie, které má možnost naše republika čerpat. Bez těchto prostředků by nebyla možná výstavba řady investičních akcí, které v obci v uplynulých letech proběhly – např. kanalizace nebo sportovní haly.

Číst dál: kronika obce 2011

kronika obce 2010

Události ve světě

kronikaHospodářská krize v řeči statistik pomalu, ale přeci jen polevovala a docházelo k oživení ekonomik jednotlivých států. Dělo se tak však na úkor úsporných opatření, které postihovaly zejména ty méně majetné. V Řecku došlo ke zhroucení státní ekonomiky, když se ukázalo, že levicové, stejně jako pravicové vlády falšovaly hospodářské výsledky. Astronomické dluhy za sanování zkrachovalých bank a schodky státních rozpočtů vedly k destabilizaci Irska, Španělska a Portugalska a ve svém důsledku ohrožovaly celou Evropskou unii. V dubnu byl celý svět šokován polskou tragédií. Při cestě na smuteční tryznu k uctění obětí Katyňského masakru havarovalo v husté mlze polské vládní letadlo s představiteli tohoto státu. Zahynul prezident a prakticky celé vrchní velení armády. Ve stejném měsíci přijal na Pražském hradě prezident ČR Václav Klaus prezidenty USA a Ruska, kteří zde podepsali dohodu snížení počtu jaderných zbraní svých armád.

Číst dál: kronika obce 2010

kronika obce 2009

Události ve světě

kronikaPočínaje začátkem roku začala Česká republika předsedat Evropské unii a od prvních dnů měli její představitelé na diplomatickém poli práce nad hlavu. Ještě neskončil krvavý konflikt mezi Izraelci a Palestinci v Gaze a ve druhém lednovém týdnu se vyhrotil spor mezi Ruskem a Ukrajinou o ceny zemního plynu. Výsledkem bylo čtrnáctidenní zastavení dodávek této suroviny do Evropy, které postihlo energetiku dvacítky evropských zemí. Šetřit s touto surovinou se muselo i v naší republice, ale zejména obyvatelé některých zemí na Balkáně mrzli a vážné problémy mělo i sousední Slovensko.
 V USA nastoupil Barack Obama jako první černoch do prezidentského úřadu a miliony lidí očekávalo s napětím, jestli tato změna na nejvyšším postu největší světové velmoci povede k utlumení ohnisek napětí ve světě. Světová hospodářská krize nabírala na obrátkách a drtila ekonomiky všech zemí bez rozdílu. To vedlo k vyhrocování sociálního napětí, stávkám, demonstracím a zvýšení počtu sebevražd. Stále probíhalo napětí na korejském poloostrově i válka v Afgánistánu a začátkem léta se vyostřila politická situace i v Iránu, kde po zřejmě zmanipulovaných prezidentských volbách došlo k rozsáhlým demonstracím. Media strašila lidi na celém světě prasečí chřipkou, ač šlo o nemoc, na kterou zemřelo méně lidí než každý den při automobilových nehodách.

Číst dál: kronika obce 2009

kronika obce 2008

Události ve světě

kronikaDo nového roku vstoupil svět se všemi problémy z předcházejícího období – hrozbami terorismu a nebezpečnými ohnisky napětí v Afganistánu a Iráku, které byly okupovány americkou armádou. V Rusku skončilo druhé volební období prezidenta Putina a jeho nástupcem byl drtivou většinou zvolen jím vybraný Dmitrij Medveděv. Sám Putin se poté stal předsedou vlády a Rusko nastoupilo cestu k obnově svého velmocenského postavení ve světě.
 V březnu vyhlásila srbská provincie Kosovo samostatnost a západní státy ji v krátké době uznaly. Proti bylo samozřejmě Srbsko, považující Kosovo za své tradiční území a ochránce Srbů na Balkáně Rusko. V Kosovu, převážně osídleném Albánci, zůstaly enklávy osídlené Srby a docházelo k etnickým konfliktům. Že jde o nebezpečný precedens, se ukázalo již o pár měsíců později, když armáda Gruzie vpadla do svých, o stejné odtržení usilujících, provincií Jižní Oseti a Abcházie. Gruzie již několik let udržovala těsné vztahy s USA a v zemi působili američtí vojenští poradci. „Povstalecké republiky“ požádaly o pomoc Rusko a to vzápětí Gruzínce nejen vyhnalo z obsazených území, ale zatlačilo jejich vojsko za původní linii a dalo tak najevo, že další obkličování svého území americkými základnami zřejmě nehodlá tolerovat. Vzápětí obě republiky uznalo s poukazem, že jde o úplně stejný krok jako v otázce Kosova. Vztahy v Evropě se zostřily po podepsání dohod o výstavbě americké protiraketové základny v Polsku a v ČR. Rusko argumentovalo, že jde o základnu namířenou proti němu a zdůvodnění USA o obraně proti hrozbě iránských raket považovalo za blábol. USA dalo už před konfliktem na Kavkaze najevo, že hodlá rozšířit NATO o Ukrajinu a právě Gruzii, což ruská politická scéna považovala za provokaci. V evropských zemích probíhala referenda ke schválení Euroústavy – tzv. Lisabonské smlouvy. Po ratifikaci v 18 zemích EU ji ale v Irsku občané odmítli a tím se celý proces integrace Evropy dostal do potíží.
 V USA se konaly prezidentské volby a zatímco na straně republikánů bylo o hlavním kandidátovi Mc Cainovi poměrně brzy rozhodnuto, u demokratů se do poslední chvíle o nominaci přetahovali Barak Obama a Hilary Clintonová. Nakonec vyhrál Barak Obama a měl tak šanci stát se prvním barevným prezidentem USA. To se nakonec na počátku listopadu také stalo. Na Kubě podal demisi ze zdravotních důvodů Fidel Castro a předal vládu svému bratrovi Raulovi. Na světových trzích v první polovině roku neustále stoupala cena ropy, což se projevilo i na ceně benzínu a nafty v ČR, které koncem jara vystoupaly až na hodnoty kolem 32, resp. 35 Kč za litr, v druhé polovině roku se však zase vrálily na svou původní úroveň 26, resp. 28 Kč a na konci roku dokonce klesly na 23 a 25 Kč za litr. Světová ekonomika se koncem léta dostala do velké krize, která vypukla v USA a pak se šířila do dalších zemí. Hroutily se banky a cenné papíry ztrácely svoji hodnotu. Hospodářský růst velkých západoevropských zemích se zpomalil nebo zastavil. Důsledky krize se promítly i do vývoje ekonomiky v ČR.
 Sportovní událostí roku byly olympijské hry v Číně. Naši sportovci si vedli úspěšně a získali, na rozdíl od fotbalistů, kteří na mistrovství Evropy vypadli již v základní skupině, šest cenných kovů.

Číst dál: kronika obce 2008

kronika obce 2007

Události ve světě

kronikaRok 2007 byl ve znamení diskusí o globálním oteplování. Na severním pólu již několik let tají ledovce a zaledněná plocha se za poslední desetiletí povážlivě zmenšila. Velká letní sucha provázely požáry a v Řecku shořela prakticky polovina Peloponésu. V Asii byly naopak obrovské záplavy. Přes různé celosvětové konference žádná skutečně převratná opatření přijata nebyla, protože bohaté země (hlavně USA) žárlivě střežily svou vysokou životní úroveň a stavěly se negativně ke všemu, co by ji mohlo ohrozit. Zároveň pokračoval skrytý boj o neobnovitelné zdroje. Světová velmoc č.1 USA stále měla svá vojska v Iráku a v Afganistánu a své mocenské zájmy halila do hávu boje proti terorismu. Radikální muslimové sice páchali po světě tento druh násilí, ale v tomto roce se v USA nebo v západní Evropě výrazně neprosadili (ale západní velmoci to stálo obrovské výdaje na bezpečnost). O to více byla výbušná půda v Asii a v Africe. Jen v Iráku zahynulo na následky atentátů v roce 2007 přes 30 tisíc lidí a ukázalo se, že ani Američané nemají tento stát zcela pod kontrolou. Příliš agresivní politika USA v 21.století vedla kuriózně k opětovnému návratu Ruska do velmocenské politiky. Prezident Vladimír Putin důrazem na vlastenectví a slibem nastolení pořádku po období gründerského kapitalismu oslovil miliony Rusů, kteří přišli v uplynulých letech o sociální jistoty. Ve volbách získala jeho strana neuvěřitelných 2/3 všech hlasů. Putin navíc ve třetím světě prezentoval Rusko jako protiváhu USA a na to bohužel mnoho zemí znepokojených rostoucím vlivem západní mocnosti slyšelo.
 V Evropě došlo k rozšíření Schengenského prostoru i Evropské unie na východ. Ožehavou evropskou otázkou zůstávalo pouze Kosovo – provincie Srbska na hranicích s Albánií, jež byla osídlena albánskou menšinou a požadovala samostatnost.
 V hospodářské oblasti byly v roce 2007 dominantní dva faktory: stále se zvyšující se cena ropy a nebezpečí nástupu světové hospodářské krize, která klepala na dveře po velkých finančních problémech v USA. Lidé stále více žili na dluh. Díky globalizaci světového obchodu dopadaly následky vysoké poptávky po obilí a mléku i na vnitřní trhy např. v ČR, kde stoupala cena některých potravin.

Číst dál: kronika obce 2007

kronika obce 2006

Události ve světě

kronikaRok 2006 byl rokem mírovým, i když několik lokálních konfliktů v třetím světě probíhalo. Svět se také nezbavil strachu z teroristických akcí, kterých využívaly zejména radikální protiameričtí radikálové z islámských zemí. Američané sice vojensky ovládaly dobytá území v Iráku a Afganistánu, ale tyto země byly stále nestabilními ohnisky napětí. Spojené státy byly z celosvětového hlediska v pozici ekonomické a politické supervelmoci a také se podle toho v zahraniční politice chovaly. Rusko prezident Putin stabilizoval po desetiletí přechodu ke kapitalismu, ale svému bývalému soupeři nemohlo ani zdaleka být rovnocenným rivalem. Ekonomicky sílila moc Číny, která se tak vedle USA a Evropské unie stávala třetí určující silou světa.
 Horká půda byla v tomto roce zejména na Blízkém východě, kde se po parlamentních  volbách v Palestině dostali k moci protižidovští a protiameričtí radikálové a napětí mezi Palestinou a Izraelem několikrát přerostlo v krvavé střety. V Iráku byl popraven bývalý proamerický chráněnec, později úhlavní nepřítel Saddám Husajn. V centru mezinárodní pozornosti se ocitl Irán a severní Korea, které USA obvinily z rozvoje vlastního jaderného programu. Obě země se bránily, že usilují o mírové využití jádra.
 Na západní polokouli se postupně začala projevovat averze k americkému poručníkování v některých zemích Latinské Ameriky, kde zvítězily stoupenci opatrného socialismu a protiamerické orientace (Venezuela, Bolívie, Nikaragua).
  V Evropě bylo zřejmě nejvýznamnější událostí odmítnutí euroústavy v referendech ve Francii a Holandsku, což přinutilo představitele Evropské unie k jejímu dalšímu přepracování. Bývalý Jugoslávie se dále drolila, v tomto roce již naštěstí mírovou cestou – Černá Hora se oddělila od Srbska a ustanovila se jako samostatný stát.

Číst dál: kronika obce 2006

kronika obce 2005

Události ve světě

kronikaPo dvacetiletém pontifikátu papeže Jana Pavla II. se novým papežem stal Němec Bendikt XVI. Američané stále ovládali strategická území na Předním východě obsazená po vojenské operaci proti Iráku a Afganistánu. Potýkali se zde ale se značnými problémy a guerillovou válkou místního obyvatelstva. Radikální muslimové podnikali proti západním velmocím teroristické akce, jimž jen v Londýně a jinde v západní Evropě padlo za oběť desítky lidí.  V Evropě bylo zřejmě nejvýznamnější událostí odmítnutí euroústavy v referendech ve Francii a Holandsku, což přinutilo představitele Evropské unie k jejímu dalšímu přepracování.

Číst dál: kronika obce 2005

psi-utulek

kino MIKULOVICE

 

archív původních stránek obce

Obec Mikulovice, Hlavní 5, 790 84 Mikulovice

Bankovní spojení Komerční banka a.s. čú. 1723841/0100

IČO 00303003, DIČ CZ00303003

ID datové schránky 9fmbcrk, tel. 584 429 100

pondělí 7:00 - 17:00

úterý 7:00 - 15:00

středa 7:00 - 17:00

čtvrtek 7:00 - 15:00

pátek 7:00 - 13:30

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.