obec Mikulovice má již více než 750 let historie

  do obce patří rovněž Široký Brod a Kolnovice

  skvělou vyhlídku si užijete z rozhledny Zlatý Chlum

  z letiště LKMI startují vyhlídkové lety

  kulturu reprezentuje divadelní soubor Kantoři

  FK Mikulovice hrál i třetí nejvyšší soutěž MSFL

  o seniory je příkladně postaráno v DPS 

  v krizových situacích pomáhají dva sbory SDH

Nemůžu si stěžovat, že bych měl moc volného času

V následujících čtyřech letech chtějí Mikulovice investovat především do infrastruktury. Redaktor Deníku s Romanem Šťastným hovořil nejen o investicích, ale i areálu bývalé posádky či spolupráci Mikulovic s Polskem.

roman stastnyVýsledky voleb do zastupitelstva Mikulovic byly mimořádně vyrovnané. Jak se stalo, že zastupitelé zvolili starostou právě vás?

Číst dál: Nemůžu si stěžovat, že bych měl moc volného času

Mikulovice přebírají areál posádky

Mikulovice na Jesenicku přebírají areál zrušené vojenské posádky. Po nekonečných jednáních s ministerstvem obrany se zastupitelé rozhodli přistoupit na jeho podmínky.
Zdroj: http://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/mikulovice-prebiraji-areal-posadky-20081110.html

Bezúplatný převod největšího muničního skladu v republice má ale jednu podmínku, která Mikulovicím v budoucnu zkomplikuje život. Obec s posádkou nezíská do svého majetku pozemky. Monstrózní plány na využití areálu tak vzaly za své. Bez pozemků zde investor jen stěží začne podnikat.

„Bojovali jsme a prohráli. Získáváme jen torzo,“ zhodnotil starosta Mikulovic Ivan Dost (nez.) rozhodnutí většiny zastupitelů, ke kterému se nepřiklonil.
Zastupitelé se totiž zalekli výhrůžky, že pokud nepřistoupí na podmínky, ministerstvo prodá areál třetí osobě. Nalákal je i cenový odhad. Posádka má údajně hodnotu čtvrt miliardy korun, kterou ministerstvo věnuje obci.

Číst dál: Mikulovice přebírají areál posádky

Na Jesenicku je problém vybrat peníze, mají jen dva bankomaty

Lidem v pohraniční oblasti Jesenicka chybí bankomaty. Obce, které po českých bankách chtějí, aby v blízkosti polské hranice přístroj na peníze umístily, narážejí zpravidla na zamítavé odpovědi. Některé banky se neobtěžují na žádosti odpovídat vůbec.

Bankovní služby na severu Jesenicka jsou jedna velká mizérie, shodují se místní. Jsou tam totiž pouze dva bankomaty: jeden v severozápadním cípu Olomouckého kraje v Javorníku, druhý pro změnu v cípu severovýchodním – ve Zlatých Horách. Přitom města jsou 40 kilometrů od sebe. Mezi nimi a ještě kilometry do vnitrozemí není po dalším bankomatu ani památky.

Číst dál: Na Jesenicku je problém vybrat peníze, mají jen dva bankomaty

Mikulovický New flash už tančí dvacet let

Tanec potřebuje k životu sedmnáct děvčat a chlapců z Mikulovic a sousedních Zlatých Hor na Jesenicku. V tanečním kroužku New flash dostávají své tělo do pohybu v nejrůznějších tanečních stylech.
Zdroj: http://sumpersky.denik.cz/kultura_region/obrazem-mikulovicky-new-flash-uz-tanci-dvacet-let.html

Se svými choreografiemi reprezentují okres na vyšších soutěžích.

Za dvacetiletou historii souboru se ještě nestalo, aby New flash nepostoupil na vyšší mety. Uspěli i pátého dubna na okresní soutěži, která se konala v Žulové. Skladba Kaskáda postoupila do krajského kola.

Duší New flash a zároveň nejstarší členkou je jeho vedoucí Andrea Zapletalová. „Kromě country a hip hopu tancujeme vše, co letí. Teď je hitem show dance,“ prohlásila vedoucí, která v souboru začínala ve svých šestnácti letech.

Z tanečnice postoupila na vedoucí, choreografku, kostymérku, ale občas se i zapojí do skladby v roli tanečnice. V parodii filmové Pomády se převlékla za hlavního hrdinu Dannyho a při řádění na parketu byla skoro k nepoznání od Johna Travolty.

Číst dál: Mikulovický New flash už tančí dvacet let

Kdo se bojí postele?

Vrbno pod Pradědem – Komedie se čtyřmi nezávislými příběhy, jejichž společným bodem jsou mezilidské vztahy, jedna postel a problémy, které kolem ní vznikají. Tak ve zkratce popisuje Divadelní soubor Kantoři komedii s názvem Kdo se bojí postele?, kterou uvede v pátek 31. října od 19 hodin ve vrbenské Střeše.
Zdroj: http://bruntalsky.denik.cz/kultura_region/kdo-se-boji-postele-20141030.html

Divadelní soubor Kantoři založila Marie Nezvalová, učitelka ze Základní školy Mikulovice u Jeseníku. To se psal rok 1997. Zpočátku byli členy divadelního souboru učitelé a děti ze základní školy. Hráli společně pohádky pro děti.

„Později zůstali jenom dospělí a k učitelům se přidali i lidičky z jiných oborů. Nyní se soubor věnuje pouze hrám pro dospělé. Hra Kdo se bojí postele? je v pořadí už šestou hrou pro dospělé," prozradila Vlaďka Hromádková ze souboru Kantoři, který je pravidelným účastníkem krajské postupové přehlídky amatérských divadelních souborů Sněhový Brněnec.

Za tu dobu soubor získal několik hereckých ocenění a se svou minulou hrou Na správné adrese v Brněnci obdržel cenu za inscenaci a nominaci na celostátní přehlídku amatérských divadelních souborů Krakonošův podzim. Před několika lety navázal spolupráci s ostatními Mikulovicemi v Česku, kam pravidelně jezdívá hrát.

„Díky tomu jsme si vytvořili krásné pouto a do všech Mikulovic se rádi vracíme, získali jsme si tam spoustu milých přátel," uvedla Hromádková.

Číst dál: Kdo se bojí postele?

Problémy Jesenicka potřebují specifické řešení

Mikulovice – S dvěma tisíci sedmi stovkami obyvatel jsou Mikulovice čtvrtým největším sídlem v okrese Jeseník. Obec se středověkými kořeny leží na hranici s Polskem, s našimi severními sousedy ji spojuje silnice první třídy i železnice.

Starosta Mikulovic Jiří Šimík.Autor: archiv obce

Návštěvník Mikulovic nemůže přehlédnout monumentální kostel svatého Mikuláše, který se tyčí na vyvýšenině nad řekou Bělou. Oprava jeho střechy a varhan je jednou z věcí, kterou nyní obec řeší. Jak se žije v Mikulovicích, přibližuje jejich starosta Jiří Šimík.

Číst dál: Problémy Jesenicka potřebují specifické řešení

Nadějí kamenického obra zaměstnávajícího desítky lidí je firmu nedělit

Kamenický obr Slezský kámen, který na Jesenicku dává práci desítkám lidí a který je nyní v konkurzu, má naději na záchranu. Nástupce insolvenčního správce totiž přišel s novou strategií, firmu radí prodat jako celek. Jestli to posvětí věřitelé, mohla by tak dostat druhou šanci.

Jesenický Slezský kámen má naději, že se podaří nastartovat jeho záchranný plán. Největší kamenická společnost v Česku zaměstnávající přes stovku lidí je od srpna loňského roku v konkurzu a dluží peníze desítkám věřitelů.

Donedávna hrozilo, že osud firmy s několika provozy na severu kraje definitivně završí její „rozporcování“ a rozprodání po částech tak, jak to navrhoval tehdejší insolvenční správce. Jeho nástupce má ale jiný plán. Navrhuje prodat celou společnost jako celek s tím, že je životaschopná. Pro Jesenicko a tamní obyvatele je to dobrá zpráva.Nový insolvenční správce Ivo Šotek věří, že je možné Slezský kámen zachránit. „Dá se říct, že pro věřitele bude výhodnější prodat celou společnost jako celek. Záleží ale na nich, jak se rozhodnou,“ uvedl Šotek.

Podle něj se nyní vyhotovují znalecké posudky, které budou pro věřitele klíčovým podkladem pro rozhodování. Krizový šéf firmy Libor Dostál novou strategii vítá, také on si myslí, že by bylo chybou firmu rozdělit. Už v závěru loňského roku se podle něj podařilo dostat Slezský kámen z červených čísel do mírného zisku.

„Výroba mramorových výrobků jede celou zimu, zakázek je dost. V březnu otevřeme i žulový lom a bude se znovu lámat žula. Dokonce budeme přibírat několik zaměstnanců. Perspektiva je poměrně příznivá,“ shrnul Dostál.

Číst dál: Nadějí kamenického obra zaměstnávajícího desítky lidí je firmu nedělit

Do pohraničí míří polští lékaři

Mikulovice – Z Gdaňsku do Mikulovic je to 670 kilometrů. Zhruba tak daleko se bude muset přestěhovat jedna z polských lékařek, pokud se rozhodne působit v příhraniční obci na Jesenicku. O prázdnou stomatologickou ordinaci v Mikulovicích nejeví čeští zubaři zájem. Naopak pro lékařku ze severu Polska je atraktivní.
Zdroj: http://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/do-pohranici-miri-polsti-lekari-20150305.html

„Pochází až někde od Gdaňsku. Byla se na ordinaci i podívat. Podle posledních informací vážně uvažuje, že by se sem i s manželem přestěhovali a ona si tu zařídila praxi," řekl místostarosta Mikulovic Jiří Šimík. „Stoprocentně jisté to zatím ale ještě není," dodal.
Zdroj: http://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/do-pohranici-miri-polsti-lekari-20150305.html

Na polskou stranu se představitelé Mikulovic obrátili poté, co o místo zubaře ve dvouapůltisícové příhraniční obci projevili čeští lékaři jen minimální zájem. Obec se pokusila nového zubaře získat prostřednictvím stomatologické komory či inzerátu v odborném stomatologickém časopisu.

Po zveřejnění článku v polském deníku Nowa Trybuna Opolska, že ordinaci v příhraniční obci může získat i polský lékař, se zpoza severní hranice ozvali dva uchazeči. Zmíněná zubařka z okolí Gdaňsku má přitom o místo v Mikulovicích eminentní zájem.

V obci chybí zubař od konce loňského listopadu, kdy zde praxi ukončil Karel Panchártek. Část pacientů přešla k jeho kolegům do Zlatých Hor, Písečné či Jeseníku. Další zatím vyčkávají, jak se situace vyvine.

Mikulovická radnice za necelého čtvrt milionu korun odkoupila vybavení uzavřené ordinace, které poskytne novému zájemci. „Cílem bylo eventuálně ulehčit start nějakému mladému zubaři," vysvětlil místostarosta Šimík.

Problém s chybějícím lékařem řeší čas od času i další obce a města v regionu podél hranice s Polskem. Problém, jak přilákat nové lékaře řeší dlouhodobě také Jesenická nemocnice.

Číst dál: Do pohraničí míří polští lékaři

Místo zahrady mají před domem řeku

Mikulovice – O obrovském štěstí mohou mluvit Marie a Pavel Kopečtí z Mikulovic. Rozvodněná říčka Olešnice jim ve středu 28. května před domem vymlela obří jámu. Vodní proud se zastavil jen dva metry od jejich obydlí.

Marie Kopecká (vlevo) u svého domu v Mikulovicích.Autor: DENÍK/Petr Krňávek

Dramatický večer začal pro Marii Kopeckou okolo devatenácté hodiny. Nebe nad několik kilometrů vzdálenou osadou Rejvíz pokrývaly temné dešťové mraky. Za několik okamžiků se říčka u jejich domu změnila v dravý proud.

Číst dál: Místo zahrady mají před domem řeku

Jsme rádi, že už tu žádná munice není, říkají lidé v Mikulovicích

Mikulovice – U Vrbětic na Zlínsku vybuchl ve středu 3. prosince už druhý muniční sklad. Podobný areál jako na Valašsku přitom až do přelomu tisíciletí existoval také v Mikulovicích na Jesenicku. „Jsme rádi, že už se tu taková věc stát nemůže," říkají místní.
Zdroj: http://www.denik.cz/olomoucky-kraj/jsme-radi-ze-uz-tu-zadna-munice-neni-rikaji-lide-v-mikulovicich-20141206-qsuk.html

zajatci posadka mikuloviceKdo se vydá za mikulovickým kostelem po silnici do polí, narazí po pár stech metrech na přízemní budovy. Při cestě hlouběji do lesa míjí návštěvník další a další stavby, k nimž vede hustá síť lesních asfaltek. Ještě před dvanácti lety býval v těchto místech muniční sklad.
Zdroj: http://www.denik.cz/olomoucky-kraj/jsme-radi-ze-uz-tu-zadna-munice-neni-rikaji-lide-v-mikulovicich-20141206-qsuk.html

„Skladovala se tu munice od pěší až po dělostřeleckou včetně granátů, min a podobně. Bylo tu uskladněno třicet procent veškeré munice, kterou česká armáda měla," říká Jaroslav Plašil, který býval posledním velitelem vojenské posádky v Mikulovicích. Poslední munici ze skladů v lese armáda odvezla před dvanácti lety.

další:Jsme rádi, že už tu žádná munice není, říkají lidé v Mikulovicích

Gang měnil drogy za ukradená kola či elektroniku

Drogový gang rozbili tento týden kriminalisté na Jesenicku. Na zásahu se podílelo zhruba třicet policistů, kteří na pěti různých místech provedli devět prohlídek bytů, nebytových prostor a osobních vozidel. Do akce byli nasazeni také dva policejní psi speciálně vycvičení na vyhledávání drog. Právo o tom v pátek informovala policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

„V policejní síti uvízlo šest mužů ve věku od 23 do 61 let z Mikulovic, kteří se měli podílet na výrobě a distribuci pervitinu a marihuany. Kriminalisté na případu pracovali půl roku, kdy sbírali informace o fungování celé skupiny a zejména potřebné důkazy pro trestní řízení,“ uvedla mluvčí.

Nejstarší 61letý muž podle ní zajistil varnu a prostory na výrobu drogy. Protože měl napojení i do Polska, každý měsíc nelegálně převezl přes hranice nejméně 100 balení léku Sudafed. Vařičem pervitinu byl 47letý muž.

Číst dál: Gang měnil drogy za ukradená kola či elektroniku

Z posádky chtějí mít základnu

Datum: 29.8. 2007

Titul: Šumperský a jesenický deník
Autor: DANUŠE KRČOVÁ, (dk)

radar denik 605Americký radar by mohl vyřešit problémy s opuštěnou posádkou v Mikulovicích. Většina místních není proti. Ministerstvo ale nápad odmítlo
Mikulovice, Praha/ Zatímco starostové v okolí Brd protestují proti umístění americké radarové základny, starosta Mikulovic na Jesenicku Ivan Dost (nez.) by proti základně nic nenamítal. Mohla by totiž přinést nová pracovní místa.
Myšlenka umístění radaru nenarazila ani na větší odpor místních občanů, s jakým se potýkají vládní vyjednavači v Brdech. Starostův nápad má v obci dost příznivců.

Číst dál: Z posádky chtějí mít základnu

Záplavy postihly na Jesenicku sedm obcí, škody jdou do milionů

Jeseník - Na desítky milionů korun odhadují škody starostové obcí na Jesenicku, které v noci na dnešek postihly bleskové záplavy. Na některých místech jsou strženy mostky a poničeny komunikace, škody jsou i v lesích, voda způsobila místy sesuvy půdy. Záplavy postihly v regionu sedm obcí. Nejvíce zasáhly Mikulovice, kde voda zatopila sklepy asi stovky domů. V zasažených obcích se uklízí. Hladiny toků, které v noci na dnešek dosáhly až třetího povodňového stupně, již klesly.

"Situace na Jesenicku se výrazně zklidnila. Sice stále prší, ale už to nejsou přívalové deště," řekl dnes ČTK mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Hasiči ve spolupráci se záchranáři z Hlučína pročišťují vodní tok v Ondřejovicích a odčerpávají vodu z lagun a sklepů v Mikulovicích a několika dalších obcích. "Na několika místech došlo k sesuvu půdy, naštěstí nejde o ohrožující stav," uved Hošák. Hasičům se dnes podařilo odstranit naplaveniny na železnici nedaleko Mikulovic

Číst dál: Záplavy postihly na Jesenicku sedm obcí, škody jdou do milionů

Získají celnici. Co s ní? Byty

30.10.2008

V bývalé celnici v Mikulovicích na Jesenicku najdou levné bydlení sociálně slabí lidé jak z Mikulovic, tak z blízkých polských Glucholaz. Alespoň taková je představa o využití budovy, kterou Mikulovice brzy dostanou od státu. Celnice chtějí převzít také Javorník a Zlaté Hory a zajistit jejich využití. Budovy přestaly sloužit policii po vstupu Česka a Polska do schengenského prostoru v prosinci 2007.

V bývalé celnici v Mikulovicích na Jesenicku najdou levné bydlení sociálně slabí lidé jak z Mikulovic, tak z blízkých polských Glucholaz. Alespoň taková je představa o využití budovy, kterou Mikulovice brzy dostanou od státu. Celnice chtějí převzít také Javorník a Zlaté Hory a zajistit jejich využití. Budovy přestaly sloužit policii po vstupu Česka a Polska do schengenského prostoru v prosinci 2007.
Převody nemovitostí na přechodech Bílý Potok, Mikulovice a Zlaté Hory již schválila zastupitelstva jednotlivých obcí a teď se již připravují smlouvy o převodu, uvedl ředitel územního pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Ostravě Karol Siwek.
Do konce roku by měla být na katastru jako majitel bývalé celnice mezi Mikulovicemi a Glucholazy zapsána obec Mikulovice, potvrdil mikulovický starosta Ivan Dost. Ve stejném termínu dostanou celnice také Javorník a Zlaté Hory. Jedinou omezující podmínkou bezúplatného převodu je, že obce nesmí nabytý majetek nejméně deset roků prodat.
Obce už tuší, jak budovy využít. Máme tři varianty, prozradil Dost. Zdejším zastupitelům se nejvíc líbí nabídka místního občanského sdružení Soužití, které chce objekt přestavět na bydlení pro sociálně slabé jak z Mikulovic, tak polských Glucholaz. Počítáme zde se šestnácti jednopokojovými byty. To samozřejmě také představuje zázemí pro práci s těmito klienty. Máme podporu jak od vedení Mikulovic, tak z Glucholaz, řekl šéf Soužití Jiří Rozsypal.

Číst dál: Získají celnici. Co s ní? Byty

archív původních stránek obce

Obec Mikulovice, Hlavní 5, 790 84 Mikulovice

Bankovní spojení Komerční banka a.s. čú. 1723841/0100

IČO 00303003, DIČ CZ00303003

ID datové schránky 9fmbcrk, tel. 584 429 100

pondělí 7:00 - 17:00

úterý 7:00 - 15:00

středa 7:00 - 17:00

čtvrtek 7:00 - 15:00

pátek 7:00 - 13:30

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

přihlaste se