obec Mikulovice má již více než 750 let historie

  do obce patří rovněž Široký Brod a Kolnovice

  skvělou vyhlídku si užijete z rozhledny Zlatý Chlum

  z letiště LKMI startují vyhlídkové lety

  kulturu reprezentuje divadelní soubor Kantoři

  FK Mikulovice hrál i třetí nejvyšší soutěž MSFL

  o seniory je příkladně postaráno v DPS 

  v krizových situacích pomáhají dva sbory SDH

Mikulovický příběh za dva miliony korun skončil. Krachem…

Mikulovická pohádka skončila. Příběh o tom, jak se chudá vesnička na Jesenicku dostala takřka mezi fotbalovou smetánku, vzal smutný konec. FK Mikulovice, klub který i díky nebývalé finanční podpoře obce hrál v minulé sezoně poprvé ve své historii MSFL, skončil v okresním přeboru. Došly peníze. Přesněji, žádné se nenašly a z obecní kasy už žádné nepřitečou.

Deník Sport sledoval mikulovický příběh od jeho počátku. Byl to příběh historický, do MSFL se totiž nikdy žádný klub z okresu Jeseník nedostal. Mikulovicím se to povedlo. Aby však mohly třetí ligu hrát, požádaly loni obec o štědrou dotaci. Zastupitelé ji odhlasovali. Projednou. Letos peníze došly. A Mikulovičtí, kteří se v soutěži zachránili, byli nuceni začít od píky. Přihlásili se do okresního přeboru, místní nejnižší soutěže.

 

Když loni mikulovická radnice odhlasovala dvoumilionovou dotaci pro místní fotbalový klub, byl z toho docela poprask. Vždyť fotbalisté tak pro sebe získali čtyři procenta obecního rozpočtu. František Kadaňka, dlouholetý předseda klubu a v minulosti také místostarosta obce, věděl, že tak štědrá už obec vůči klubu nikdy v budoucnu nebude.

„Byla to pro nás šance hrát MSFL a najít díky tomu nové sponzory, kteří nám pomohou soutěž udržet. Kdyby se to povedlo, mikulovický fotbal by se dál rozvíjel. Bylo nám jasné, že pokud sponzory nenajdeme, bude to špatné,“ líčí Kadaňka.

Stalo se, co místní fotbaloví nadšenci nepřáli. Pozoruhodná sezona, během níž si v Mikulovicích zahrály pohárové duely třeba Teplice nebo i Sigma, a v jejímž průběhu posílil místní kádr například útočník Aleš Besta, skončila krachem. Přestože klub díky umístění na 13. příčce MSFL zachránil.

„Lidé, kteří by byli ochotni fotbalu v Mikulovicích pomoci, se nenašli. Naopak ještě nějací ubyli,“ konstatuje smutně Kadaňka. Dnes už bývalý předseda klubu. Po čtyřiceti letech se rozhodl mikulovický fotbal opustit. „Nastal čas, aby se klubu chopili mladší. Já pomohu, pokud budu umět, ale teď je to na nich. Je lepší skončit za života, než po smrti,“ říká muž v důchodovém věku.

Občas prý zaslechne jízlivou poznámku o tom, že kdyby se klub necpal za obecní peníze do MSFL, mohla se dnes v Mikulovicích hrát divize, nebo třeba krajský přebor. „Našli se takoví, kteří nám vyčetli, že jsme prodrbali peníze a nic z toho. Ale většina lidí, se kterými mluvím, tu skutečnost, že jsme MSFL hráli, ocenila,“ míní Kadaňka.

„Byl to historický zápis do obecní kroniky za dva miliony korun,“ hodnotí roční působení Mikulovic v MSFL Jiří Šimík, místní starosta. Loni hlasoval proti poskytnutí dotace.

„Náš region na to, aby se tady hrála tak vysoká soutěž, prostě nemá. Dalo se předpokládat, že sponzory během toho roku klub nesežene. Zastupitelé rozhodli, že se to na rok zkusí, respektoval jsem to, ale dodnes si myslím, že ty dva miliony nebyly účelně vynaloženými prostředky,“ míní starosta.

Mikulovický kádr se po nastalém krachu rozpadl. Odchovanců v něm hrálo minimum. „Až nám dorostou šikovní kluci z dorostu, zase budeme mít docela dobré mužstvo. Myslím si, že časem z okresního přeboru postoupíme někam výš,“ věří Kadaňka. „A já? Beru věci, jak jsou. Žádná nostalgie ve mně není. Od toho se musíte oprostit, jinak fotbal dělat nemůžete,“ dodal na závěr.

zdroj: https://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-cesky-fotbal-clanky/214150/mikulovicky-pribeh-za-dva-miliony-korun-skoncil-krachem.html

archív původních stránek obce

Obec Mikulovice, Hlavní 5, 790 84 Mikulovice

Bankovní spojení Komerční banka a.s. čú. 1723841/0100

IČO 00303003, DIČ CZ00303003

ID datové schránky 9fmbcrk, tel. 584 429 100

pondělí 7:00 - 17:00

úterý 7:00 - 15:00

středa 7:00 - 17:00

čtvrtek 7:00 - 15:00

pátek 7:00 - 13:30

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

přihlaste se