obec Mikulovice má již více než 750 let historie

  do obce patří rovněž Široký Brod a Kolnovice

  skvělou vyhlídku si užijete z rozhledny Zlatý Chlum

  z letiště LKMI startují vyhlídkové lety

  kulturu reprezentuje divadelní soubor Kantoři

  FK Mikulovice hrál i třetí nejvyšší soutěž MSFL

  o seniory je příkladně postaráno v DPS 

  v krizových situacích pomáhají dva sbory SDH

Muničních skladů v Mikulovicích se ujmou "neziskovky"

Mikulovice na Jesenicku našly unikátní způsob, jak využít dlouho opuštěný areál bývalých muničních skladů, který obci zůstal po armádě, a o nějž neměl nikdo zájem. Přenechá ho neziskovkám, které si jednotlivé budovy na své náklady přebudují. Zájem už projevily organizace z celé republiky.

Bývalý muniční komplex s desítkami budov obec nedokázala využít jako celek, i když nápadů měla několik. Teď má areál perspektivu, mohlo by se z něho stát městečko neziskových organizací.

S myšlenkou přišli jeseničtí Brontosauři. "Obec pořád hledala způsob, jak areál využít. Napadlo nás, že by se budovy daly opravit s minimem nákladů, zato s nadšením lidí, kteří pracují v neziskových organizacích s mládeží, v oblasti turistiky, v sociální sféře a podobně. Tak nějak vznikla myšlenka městečka neziskových organizací," vysvětlil šéf jesenických Brontosaurů Tomáš Hradil.

Zásadní pro možná celosvětovou raritu byl souhlas obce. "Ta myšlenka mě od začátku nadchla. My jsme nedokázali areálu z různých důvodů vdechnout život. Brontosauři přišli s něčím, co může žít svým životem bez nějakých horentních investic. Převedli jsme jim třicet budov a věříme, že si s nimi smysluplně poradí," sdělil starosta Mikulovic Ivan Dost.Vesnice zde chtěla po převzetí od armády postavit výcvikové centrum pro záchranáře, přemýšlela o centru pro soustředění sportovců nebo o průmyslové zóně. Nic z toho se nepodařilo. Výjimku představuje několik firem, jako je výrobna peletek, mikulovická firma vyrábějící plastové výrobky má zase v jedné z hal sklad.

"V tak rozlehlém areálu je to ale jen kapka v moři. Vůbec nám nepomohl stát, protože převedl jen budovy, ale už ne pozemky. To hrálo velkou roli u podnikatelů, nechtěli se pouštět do významnějších investic takzvaně na cizím," poznamenal. Dost s tím, že velkou roli hraje i odloučenost, protože areál je nedaleko hranic s Polskem.

Budovu chtějí skauti, foglarovci, šermíři či Legionářská obec

Šéf jesenických Brontosaurů Tomáš Hradil přiznal, že jej zájem překvapil. "Dali jsme dohromady výzvu a rozeslali neziskovkám po republice. V současnosti probíráme patnáct nejrůznějších projektů a další zájemci se hlásí," pochvaloval si Hradil. Pokud projekt projde, dostane neziskovka do bezplatného pronájmu objekt, o který se bude starat a zvelebovat jej.

O působení v takzvané Muně se ucházejí například Zálesáci Přerov, organizace skautů ze severní i jižní Moravy, Tábornická unie, sociální sdružení Sedm paprsků z Prahy, Přátelé indiánů, Klub přátel Jaroslava Foglara, Legionářská obec, šermířský spolek a další."Ta myšlenka je skvělá už proto, že jde o nekomerční záležitost. My tam chceme zřídit základnu pro naše sportovní aktivity," řekl šéf Lakros klubu Kroměříž Jan Hanák.

Do Muny chce také pražská neziskovka Sedm paprsků věnující se sociální práci, mimo jiné mládeži z nefunkčních rodin a zdravotně postiženým lidem.

"Moc se nám líbí to přátelské prostředí. Chceme tu dělat dětské tábory, kde se děti z různých sociálních vrstev a etnických skupin budou učit fungovat vedle sebe. Chceme pořádat i mezinárodní tábory pro mládež z jiných zemí. Jestli dostaneme nějaký objekt, pustíme se do jeho rekonstrukce, abychom tam co nejrychleji mohli fungovat," řekla šéfka sdružení Věra Doušová.

zdroj http://olomouc.idnes.cz/municnich-skladu-v-mikulovicich-se-ujmou-neziskovky-zajem-maji-skauti-i-sermiri-gfh-/olomouc-prilohy.aspx?c=A110221_1536259_olomouc-zpravy_stk

 

archív původních stránek obce

Obec Mikulovice, Hlavní 5, 790 84 Mikulovice

Bankovní spojení Komerční banka a.s. čú. 1723841/0100

IČO 00303003, DIČ CZ00303003

ID datové schránky 9fmbcrk, tel. 584 429 100

pondělí 7:00 - 17:00

úterý 7:00 - 15:00

středa 7:00 - 17:00

čtvrtek 7:00 - 15:00

pátek 7:00 - 13:30

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

přihlaste se