obec Mikulovice má již více než 750 let historie

  do obce patří rovněž Široký Brod a Kolnovice

  skvělou vyhlídku si užijete z rozhledny Zlatý Chlum

  z letiště LKMI startují vyhlídkové lety

  kulturu reprezentuje divadelní soubor Kantoři

  FK Mikulovice hrál i třetí nejvyšší soutěž MSFL

  o seniory je příkladně postaráno v DPS 

  v krizových situacích pomáhají dva sbory SDH

Problémy Jesenicka potřebují specifické řešení

Mikulovice – S dvěma tisíci sedmi stovkami obyvatel jsou Mikulovice čtvrtým největším sídlem v okrese Jeseník. Obec se středověkými kořeny leží na hranici s Polskem, s našimi severními sousedy ji spojuje silnice první třídy i železnice.

Starosta Mikulovic Jiří Šimík.Autor: archiv obce

Návštěvník Mikulovic nemůže přehlédnout monumentální kostel svatého Mikuláše, který se tyčí na vyvýšenině nad řekou Bělou. Oprava jeho střechy a varhan je jednou z věcí, kterou nyní obec řeší. Jak se žije v Mikulovicích, přibližuje jejich starosta Jiří Šimík.

 

Kdybyste měl jmenovat nejdůležitější věc, kterou teď v obci máte vykonat, jaká by to byla?
V současné době vrcholí příprava projektové dokumentace a žádosti o dotaci na akci energetických úspor. Jedná se o zateplení objektu a výměnu zdroje tepla na mateřských školkách v Mikulovicích a Širokém Brodě. Zpracovává se studie proveditelnosti projektu vlastního vodního zdroje pro Mikulovice a projektová dokumentace a žádost o dotaci k pokračování chodníku na silnici I/44. Také probíhá oprava střechy a varhan kostela svatého Mikuláše v Mikulovicích, který je nejen dominantou této pohraniční obce, ale i kulturní památkou. Z Česko-německého fondu budoucnosti jsme získali bezmála půl milionu korun, sto tisíc přidalo Ostravsko-opavské biskupství, také přispěli i rodáci žijící dnes v Německu. Tři sta šedesát tisíc na opravu kostela vyčlenila ve svém rozpočtu i sama obec.

Co považujte za největší úspěch vaší obce, kterého se letos podařilo dosáhnout?
Myslím, že jsou to oslavy 750 let obce Mikulovice, které se nám vydařily, o čemž svědčí i mnohé reakce občanů.

Co je podle vás největším problémem vašeho současného starostování?
Jak je známo, do funkce starosty jsem byl zvolen v polovině dubna po smrti bývalého dlouholetého starosty Ivana Dosta. Přebírání agendy bylo tedy skokem a bylo spojeno s realizací oslav 750 let obce Takže nyní řeším ještě některé resty a narážím na současnou nesmyslnou byrokracii, mnohdy „zajímavý" přístup státních orgánů a komplikovanosti dotačních titulu.

Straší vás odliv obyvatel z obcí do velkých měst a aglomerací? Nemáte strach, že se vaše vesnice vylidní? Máte možnost, jako starosta, s tím vůbec něco udělat?
Je skutečností, že většinou mladí lidé odchází za prací, a ti, co zůstávají, většinou končí na úřadu práce. Je to problém celého Jesenicka. Špatná dopravní dostupnost a geografické oddělení od zbytku státu (materiál zde musíte dovést a zboží pak odvést), to jsou hlavní těžkosti při lákaní investorů k nám. V okolních zemích jako je Rakousko, Německo či Švýcarsko, kde mají tyto problémy v horských oblastech, je řeší například regionální pobídkou, to je snížením investičních nákladů a vytvořením daňových stimulů v dané oblasti pro firmy s návazností na vytvoření pracovních míst. Jesenický okres je v mnohém zcela specifický. Je jedním z nejchudších a nejméně rozvinutých regionů České republiky a potřebuje také specifické řešení. Je to sice běh na dlouhou trať a na jiné úrovni, ale jinak to asi nepůjde.

Kdybyste získal do rozpočtu sto milionů korun, jak byste s těmito penězi naložil?
No to by nebylo špatné. Asi bych je použil na dodělání chodníků, opravu místních komunikací, rekonstrukci čistírny odpadních vod a rozšíření vodovodního řadu, včetně vybudování vlastního zdroje. Rekonstrukce veřejného osvětlení, podpora zájmovým organizacím… a už jsou miliony pryč.

Zkuste vyjmenovat tři důvody, proč se právě ve vaší obci dobře žije?
Čistý vzduch, klidné prostředí a zajímavá místa v okolí. Jsou zde zajištěny všechny základní potřeby pro občany: zdravotní péče, dům s pečovatelskou službou, základní škola a dvě mateřské školky, pošta, možnost sportovního vyžití a na Jesenicko celkem slušná dopravní obslužnost.

Kdybyste si mohl vybrat nějaké místo na světě, kde byste chtěl žít, a nesměla by to být vaše obec, kde by to bylo?
Mám rád teplo, takže více k jihu, hlavně všude tam, kde jsou pohodoví lidé
Zdroj: http://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/starosta-mikulovic-problemy-jesenicka-potrebuji-specificke-reseni-20130828.html

archív původních stránek obce

Obec Mikulovice, Hlavní 5, 790 84 Mikulovice

Bankovní spojení Komerční banka a.s. čú. 1723841/0100

IČO 00303003, DIČ CZ00303003

ID datové schránky 9fmbcrk, tel. 584 429 100

pondělí 7:00 - 17:00

úterý 7:00 - 15:00

středa 7:00 - 17:00

čtvrtek 7:00 - 15:00

pátek 7:00 - 13:30

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

přihlaste se