obec Mikulovice má již více než 750 let historie

  do obce patří rovněž Široký Brod a Kolnovice

  skvělou vyhlídku si užijete z rozhledny Zlatý Chlum

  z letiště LKMI startují vyhlídkové lety

  kulturu reprezentuje divadelní soubor Kantoři

  FK Mikulovice hrál i třetí nejvyšší soutěž MSFL

  o seniory je příkladně postaráno v DPS 

  v krizových situacích pomáhají dva sbory SDH

rozhledna Zlatý Chlum - 10km

Samotný kopec má zajímavou historii těžby zlata a na úbočí se nachází skalní útvary tzv. Čertovy kameny.

Na rozhlednu vede několik turistických tras. Ideálním východiskem je sousední Křížový vrch (671 m.n.m.) kam lze vyjet autem a zaparkovat. Nebudete muset zdolávat tak velké převýšení a ušetříte tak síly. zlaty chlum Odtud je to na rozhlednu Zlatý chlum 2,5 km. To kdyby jste vyráželi z města Jeseník nebo České Vsi tak je výstup o malinko delší a hlavně strmější. Další turistická varianta přístupu je od Rejvízu, která je však také delší variantou. Zajímavým východiskem mohou být Čertovy kameny s restaurací, kam se dá dorazit autem stejně jako na Křížový vrch. Na výstup přesto doporučuji trasu na níž neminete žádnou z atraktivit Zlatého chlumu. Trasa Křížový vrch – Zlatý Chlum – Čertovy kameny – Naučná stezka dolování zlata – Křížový vrch je ideálním okruhem s množstvím atraktivních zastávek. Celková délka trasy je cca 8 km a nabízí spousty krásných zastavení.

Číst dál: rozhledna Zlatý Chlum - 10km

lesní bar Horní Lipová

Hospoda, která nemá obdoby

Jak stoupá metr po metru do prudkého kopce, jeho tmavě zelený svetr bledne pod vysráženým potem. V obličeji však nemá ani náznak únavy, spíš naopak. Tak tohle je ten dobrodinec z Jeseníků. Václav Pavlíček, revírník, který nepřestal věřit v poctivost lidí.

lesni barUž třetím rokem provozuje v lese nad Horní Lipovou samoobslužný bar, kde si každý může dát cokoli, ale zaplatit nemusí vůbec nic. Přesto podnik dosud nezkrachoval. Peníze tu možná nechají i ti, kdo by to do sebe neřekli. Nemohou jinak. Taková hospoda totiž nemá obdoby.

„Občas se stane, že turisté odejdou, nic si nedají, protože nevěří, že by se mohli opravdu obsloužit sami,“ říká Václav Pavlíček, když po kilometru a půl konečně zdolá dvousetmetrové převýšení. Do rukou přitom hned popadne smeták a začne ometat dřevěný stůl i lavičky. Je první jarní den, ale tady, pár set metrů pod horou Smrk, jen za dva dny napadlo čtyřicet centimetrů sněhu.

Číst dál: lesní bar Horní Lipová

rozhledna Biskupská kupa - 8km

biskupska kupaKopec Biskupská kupa leží 2,5 km severovýchodně od Zlatých Hor na české straně česko-polských hranic. Je nejvyšším vrcholem Hynčické pahorkatiny. Biskupská Kupa se jí říká proto, že měla ukazovat hranice biskupství Olomouckého a Krakovského.

Na vrcholu se nachází nejstarší rozhledna v Jeseníkách, Biskupská Kupa. Tato kamenná, 18 m vysoká rozhledna zde byla postavena v roce 1898 Moravskoslezským sudetských horským spolkem k 50. výročí panování Františka Josefa I. Po něm získala i své jméno: Kaiser Franz Josef Warte. Rozhledna byla postavena na místě původní dřevěné vyhlídkové stavby, ve které byla v roce 1896 zřízena první poštovna na území Moravy. Ta však byla po šesti letech zničena silným větrem.

Číst dál: rozhledna Biskupská kupa - 8km 

Otmuchow jezero - 23km

otmuchow jezeroPísečné pláže, jachting a voňavé grily. Polská "Brazílie" je jenom hodinku od českých hranic a pro milovníky vodních sportů je doslova rájem. Na své si přijdou i rybáři.Rozlehlá plocha Nyského jezera na polské straně podhůří Rychlebských hor je plná aktivních sportsmenů. Z jezera se ozývá burácení silných motorů, mezi vodními skútry elegantně proplouvají plachetnice a písčité pláže jsou plné lidí. Z mnoha přenosných grilů stoupá vůně pečeného masa a polština se hodně mísí s češtinou.

Číst dál: Otmuchow jezero - 23km

mechová jezírka Rejvíz - 8km

rejvizNaučná stezka Rejvíz se nachází ve stejnojmenné národní přírodní rezervaci rozprostírající se na ploše 396,63 ha v severovýchodní části Hrubého Jeseníku v masivu Orlík. Území je rozvodím Černé Opavy a Vrchovištního potoka, které je položeno v nadmořské výšce 750 až 790 m v široké, mělké pánvi mírně skloněné k východu.

Číst dál: mechová jezírka Rejvíz - 8km 

slezský Řím - Nysa - 20km

nysaNysa snad vznikla již v 10. století, městská práva získala r.1223 podle tzv. vlámského práva. Nysa byla střediskem Nysského knížectví, patřícího vratislavským biskupům. Po té co Lucemburkové získaly Slezsko koruně České, začaly se i zintenzivňovat vzájemné vztahy s českými zeměmi. Slezsko jako okrajová země se nikdy nepřipojilo k husitské revoluci, přesto i sem husité na svých spanilých jízdách dorazili. Přelom 15. a 16. století přinesl městu i okolí velký rozkvět.

Číst dál: slezský Řím - Nysa - 20km

Jeskyně na Špičáku - 7km

Jesenický kras

Tak lze zjednodušeně nazvat sérii velkých těles i menších ostrůvků krystalických vápenců – mramorů, vystupujících ze složitě zvrásněných komplexů metamorfovaných hornin i hlubinných magmatitů geologických jednotek lugické a moravskoslezské oblasti v Králickém Sněžníku, Hanušovické vrchovině, Hrubém Jeseníku, Rychlebských horách a Zlatohorské vrchovině Východních Sudet na severní Moravě. Ve vápencích zde vznikly četné povrchové i podzemní krasové jevy, zejména závrty, ponory a vývěry vod i jeskyně. Jenom jeskyní a propastí je zde evidována stovka.jeskyne na spicaku

Číst dál: Jeskyně na Špičáku - 7km 

Glucholazy - 5km

glucholazyGlucholazy (Gluchołazy) - téměř patnáctitisícové lázeňské město se rozkládá nad řekou Bělou v nedalekém Opolském vojvodství. Leží na pomezí Zlatohorské vrchoviny (polsky Góry Opawski), Žulovské pahorkatiny (polsky Przedgórze Paczkowskie) a Opavské pahorkatiny (polsky Płaskowyż Głubczycki). Město od počátku svého vzniku mělo být především pohraniční pevností. Dominantou historického centra města ze 13. století je farní kostel svatého Vavřince se dvěma barokními věžemi a cenným pozdně románským vstupním portálem. Hezký výhled na město a Zlatohorskou vrchovinu vám nabídne kamenná gotická věž horní brány.

Číst dál: Glucholazy - 5km

panna Maria pomocná - 9km

panna marie pomocnaPoutní kostel Panny Marie Pomocné se nachází asi tři kilometry jižním směrem od Zlatých Hor v okrese Jeseník. V první polovině 18. století zde byla vystavěna dřevěná kaple, později přestavěná na kostel. Bohoslužby v kostele se konaly až do roku 1955, kdy je komunistické úřady zastavily a vydaly také zákaz konání poutí. Navzdory snahám věřících kostel poté podlehl devastaci a režim rozhodl o jeho demolici. V roce 1973 byl kostel vyhozen do povětří a buldozery srovnán se zemí.

Číst dál: panna Maria pomocná - 9km

Nyské jezero - 20km

Nyské jezero není jezero v pravém smyslu slova. Bylo zbudováno jako zadržovací nádrž pro vodu z okolí. Má plochu asi 22 km čtverečních a na Březích najdeme pláže i mola s kotvícími jachtami. Proto se mu někdy přezdívá "polský Karibik". Funguje tu i parníková doprava. Spolu s dalším, Otmuchowským jezerem, ho najdeme asi 20km od českých hranic u historického města Nysa.

nyske jezero

archív původních stránek obce

Obec Mikulovice, Hlavní 5, 790 84 Mikulovice

Bankovní spojení Komerční banka a.s. čú. 1723841/0100

IČO 00303003, DIČ CZ00303003

ID datové schránky 9fmbcrk, tel. 584 429 100

pondělí 7:00 - 17:00

úterý 7:00 - 15:00

středa 7:00 - 17:00

čtvrtek 7:00 - 15:00

pátek 7:00 - 13:30

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

přihlaste se