obec Mikulovice má již více než 750 let historie

  do obce patří rovněž Široký Brod a Kolnovice

  skvělou vyhlídku si užijete z rozhledny Zlatý Chlum

  z letiště LKMI startují vyhlídkové lety

  kulturu reprezentuje divadelní soubor Kantoři

  FK Mikulovice hrál i třetí nejvyšší soutěž MSFL

  o seniory je příkladně postaráno v DPS 

  v krizových situacích pomáhají dva sbory SDH

rozhledna Zlatý Chlum - 10km

Samotný kopec má zajímavou historii těžby zlata a na úbočí se nachází skalní útvary tzv. Čertovy kameny.

Na rozhlednu vede několik turistických tras. Ideálním východiskem je sousední Křížový vrch (671 m.n.m.) kam lze vyjet autem a zaparkovat. Nebudete muset zdolávat tak velké převýšení a ušetříte tak síly. zlaty chlum Odtud je to na rozhlednu Zlatý chlum 2,5 km. To kdyby jste vyráželi z města Jeseník nebo České Vsi tak je výstup o malinko delší a hlavně strmější. Další turistická varianta přístupu je od Rejvízu, která je však také delší variantou. Zajímavým východiskem mohou být Čertovy kameny s restaurací, kam se dá dorazit autem stejně jako na Křížový vrch. Na výstup přesto doporučuji trasu na níž neminete žádnou z atraktivit Zlatého chlumu. Trasa Křížový vrch – Zlatý Chlum – Čertovy kameny – Naučná stezka dolování zlata – Křížový vrch je ideálním okruhem s množstvím atraktivních zastávek. Celková délka trasy je cca 8 km a nabízí spousty krásných zastavení.

 

Zlatý Chlum
   Rozhledna na Zlatém Chlumu je dobře viditelná již z města Jeseník. Byla postavena v roce 1899 Moravskoslezským sudetským horským spolkem. Stavitelem této kamenné rozhledny byl Alois Nitzsche dle návrhu Eduarda Zelenky. Za tři roky zde vyrostla ještě horská chata tzv. Medritzerova – pojmenovaná dle člena spolku, který byl polesným a zasloužil se o výstavbu, umožňující celoroční provoz na rozhledně. Zajímavostí Zlatého Chlumu byla sáňkařská dráha zbudovaná v roce 1932 stejně jako rozhledna horským spolkem. Tato dráha však postupem času také zanikla.

   Po 2. světové válce areál pustl a v roce 1955 Medritzerova chata vyhořela. V 70. letech 20. století se městský úřad v Jeseníku postaral o rekonstrukci rozhledny a o její opětovné otevření. U rozhledny je dnes malá chata se základním občerstvením a příjemným venkovním posezením. Vyhlídka z rozhledny Zlatý Chlum je impozantní. Blízké město Jeseník a jeho lázně jsou zde krásně viditelné. Pohled za město nabízí celé horské pásmo Hrubého Jeseníku od Pradědu k Šeráku, vzdáleněji Kralický Sněžník či Rychlebské hory. Krásný výhled je na Polsko a jeho okres Nysa, na Otmuchovské a Nyské jezero.

Čertovy kameny

Čertovy kameny (690 m.n.m.)
   Jsou dostupné z města Jeseník autem nebo pěšky. Odsud se nabízí jedna z možností pohodlného výstupu na Zlatý Chlum. Přímo u Čertových kamenů se nachází stejnojmenná chata, kde je restaurace. Výstup na tento skalní útvar je zajištěn řetězy se schody a nášlapy. Cesta je bezpečná, nemusíte mít žádné obavy. Skalní útvar ze žulového pegmatitu s délkou přes 100 metrů patří k nejmohutnějším v Jeseníkách. Rozhled ze skalního vrcholu je také krásný. Jsou odsud viditelná polská jezera a vrcholy Jeseníků podobně jako z rozhledny Zlatý Chlum.

Křížový vrch
   Z mého pohledu doporučovaným výchozím bodem na rozhlednu Zlatý Chlum je Křížový vrch s malým kostelíkem 671 m.n.m. Na horu se lze dopravit autem nebo i pěšky přímo z města Jeseník. Vedle kostelíka respektive Kaple sv. Anny je i stylová restaurace s teplem hořícího krbu a vycpaným lesním zvířectvem. Historie tohoto místa je známá od 17. století, kdy zde stála dřevěná kaplička a místo se nazývalo Kravská louka. Později obyvatelé Jeseníku ( dříve Frýdvaldova ) začali ke kapli konat procesí s nesením kříže. Od této doby se místo nazývá Křížový vrch. Počátkem 19. století postavil zdejší sedlák Neugebauer kapli novou. Ta byla roku 1845 nahrazena ještě novější zděnou, se zvonem z brněnské dílny Karla Steckera a vyzdobena obrazem sv. Anny a sv. Jáchyma pocházejícího z německého Karlsruhe. Od kapličky je lesním průhledem krásný výhled na město. V kapličce si můžete o celé historii přečíst pojednání a dozvíte se i o osudu zdejších zvonů, končících roztavením ve válečných dobách.

související články

rozhledna Zlatý Chlum
rozhledna Biskupská kupa - 8km

archív původních stránek obce

Obec Mikulovice, Hlavní 5, 790 84 Mikulovice

Bankovní spojení Komerční banka a.s. čú. 1723841/0100

IČO 00303003, DIČ CZ00303003

ID datové schránky 9fmbcrk, tel. 584 429 100

pondělí 7:00 - 17:00

úterý 7:00 - 15:00

středa 7:00 - 17:00

čtvrtek 7:00 - 15:00

pátek 7:00 - 13:30

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

přihlaste se