obec Mikulovice má již více než 750 let historie

  do obce patří rovněž Široký Brod a Kolnovice

  skvělou vyhlídku si užijete z rozhledny Zlatý Chlum

  z letiště LKMI startují vyhlídkové lety

  kulturu reprezentuje divadelní soubor Kantoři

  FK Mikulovice hrál i třetí nejvyšší soutěž MSFL

  o seniory je příkladně postaráno v DPS 

  v krizových situacích pomáhají dva sbory SDH

slezský Řím - Nysa - 20km

nysaNysa snad vznikla již v 10. století, městská práva získala r.1223 podle tzv. vlámského práva. Nysa byla střediskem Nysského knížectví, patřícího vratislavským biskupům. Po té co Lucemburkové získaly Slezsko koruně České, začaly se i zintenzivňovat vzájemné vztahy s českými zeměmi. Slezsko jako okrajová země se nikdy nepřipojilo k husitské revoluci, přesto i sem husité na svých spanilých jízdách dorazili. Přelom 15. a 16. století přinesl městu i okolí velký rozkvět.

 

Díky přítomnosti církevních institucí se stává i střediskem vědy, umění a kultury. Tehdy se jí začalo říkat Slezský Řím. Za třicetileté války bylo město několikrát obsazeno a vypleněno, po zabrání Dolního Slezska Pruskem bylo město přeměněno v pohraniční pevnost. Tato zkutečnost omezila další vývoj města. Napoleonská vojska dobyla nyskou pevnost v r. 1807, skutečnou pohromou pak znamenal příchod východní fronty. Dodnes se dá odhadnout rozsah škod v prázdných prostorách města, nejvíce snad v okolí centrálního náměstí, kde jsou historické měšťanské domy nahrazeny novější zástavbou. Přes to v Nyse zůstalo dost zajímavých míst. Nejvýznamnější památkou je gotický kostel sv.- Jakuba a Anežky, údajně s jednou z nejpříkřejších kostelních střech Evropy, kterou podpírají 27m vysoké pilíře. Mohutná zvonice nebyla nikdy dokončena, skrývá klenotnici. Bílá Vratislavská brána má pozoruhodný portál z r. 1603. Ziębická cihlová brána (též Münsterberská) nabízí ve 33 m vyhlídkovou plošinu. Náměstí zdobí renesanční dům Váhy, ovšem poněkud znehodnocený novodobou omítkou.

Areálu ciírkevních staveb vévodí kostel Nanebevzetí Panny Marie, Arcibiskupský palác s muzejními sbírkami. V bývalé jezuitské koleji Carolinum je dnes umělecká škola. Další památkou je barokní Kostel Sv. Petra a Pavla z r. 1730. Na ulici Bracka před Rynkem stojí za pozornost kašna Tritónů, zhotovená podle římského vzoru. Do okruhu Nyských památek patří i pevnosti na periferiích města. Opevnění bylo provedeno podle návrhu generála Cornelia von Walrawe z Holandska. Podél Kladské Nysy byly postaveny Kardinálská a Kapucínská reduta, severní předpolí města pak chránil Fort Prusy s hvězdicově s rozbíhajícími se opevněními. Samostatné pevnůstky nesou číselné označení, u Fortu II se konají historické bitvy.

Dnes, jako kdysi návštěvníky již z dálky vítá novodobá replika radniční věže, která rovněž vzala za své na konci 2. světové války. A samozřejmě velkým lákadlem je jezero na Kladské Nyse, které láká hlavně letní návštěvníky.

archív původních stránek obce

Obec Mikulovice, Hlavní 5, 790 84 Mikulovice

Bankovní spojení Komerční banka a.s. čú. 1723841/0100

IČO 00303003, DIČ CZ00303003

ID datové schránky 9fmbcrk, tel. 584 429 100

pondělí 7:00 - 17:00

úterý 7:00 - 15:00

středa 7:00 - 17:00

čtvrtek 7:00 - 15:00

pátek 7:00 - 13:30

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

přihlaste se